Przygotuj się do matury z geografii

Nie tylko statystki i praca z mapą 

Wielu osobom geografia kojarzy się z dużą ilością statystyk, zapamiętywaniem położenia poszczególnych krain geograficznych i korzystaniem z atlasów. Oczywiście są to ważne i powszechne w nauce geografii zajęcia. Warto jednak pamiętać, że nie jedyne. Podręczniki do szkoły średniej, Oblicza geografii pokazują, że zarówno geografia fizyczna, jak i społeczno-ekonomiczna, mogą być niezwykle interesujące. Książki zawierają szeroki zakres tematów, wprowadzając licealistów w fascynujący obszar, jakim może być nauka geografii.

Jeżeli nie jesteś pewien, co dokładnie chcesz studiować, albo czym się zajmować w przyszłości, ale interesują cię zagadnienia ekonomiczne, społeczne, polityczne i handlowe, to nauka geografii jest dla ciebie. Poznawanie przyczyn zmian klimatycznych, różnic w budowie skał, ciągów przyczynowo-skutkowych, wyjaśniających obecne położenie różnych grup etnicznych i religijnych – będzie dla ciebie przyjemnością. Dzięki nauce geografii, świat staje się bardziej zrozumiały.

Nie lekceważ atlasów i regularnej pracy 

Geografia jest dla wielu osób planem B. Dużo maturzystów wierzy, że uda im się osiągnąć wysoki wynik, przygotowując się np. przez dwa lub trzy miesiące. Nie jest to niemożliwe, ale niewielu osobom się udaje. Dużo lepiej sprawdzi się opracowanie sobie planu na przerobienie materiału i konsekwentne realizowanie go. Nie należy traktować geografii „po macoszemu.” Może się wówczas okazać, że nie będziemy rozczarowani naszym wynikiem, wiedząc, że mogliśmy zrobić więcej i osiągnąć dużo lepszy wynik.

Oblicza geografii to seria podręczników, dedykowana uczniom szkół średnich. Zawierają cały niezbędny materiał, który jest wymagany na egzaminie dojrzałości. Nie oznacza to jednak, że nie należy zaopatrzyć się w dodatkowe materiały, które ułatwią nam naukę. Szczególnie istotne jest posiadanie aktualnych, dobrej jakości atlasów. Warto z nich korzystać możliwie często, ponieważ regularne przeglądanie map, ułatwia zapamiętanie położenia poszczególnych rzek, miast, krain geograficznych, jezior, gór i całych państw.

Każdy uczeń szkoły średniej powinien wypracować sobie własny system uczenia się. Aby dobrze się przygotować do matury, konieczna jest regularna praca. Nie musisz jednak zarywać nocy i rezygnować z życia towarzyskiego, pasji i rozwijania się na innych płaszczyznach. Najważniejsze jest ustalenie odpowiednich priorytetów. Warto umieścić naukę stosunkowo wysoko, żeby móc znajdować na nią odpowiednio dużą ilość czasu. Postaw sobie (realne!) cele i konsekwentnie dąż do ich osiągnięcia. Stwórz sobie plan, który pozwoli ci na monitorowanie swoich postępów. Ułatwi ci to utrzymanie odpowiednio wysokiej motywacji.

 

Seria dla szkół ponadgimnazjalnych

Dojrzewanie jest jedną z najtrudniejszych przepraw, z jakimi poradzić sobie muszą nastolatkowie. Poza nauką to właśnie ten element przysparza im najwięcej trudności. Zazwyczaj spowodowane jest to nieprzygotowaniem dziecka do tego, jak wyglądać będzie ten proces, jak będzie zmieniać się jego ciało oraz jak niestabilne okażą się momentami emocje. Zadaniem serii podręczników dla szkół ponadgimnazjalnych Wędrując ku dorosłości, jest ułatwienie uczniom zmagań z dojrzewaniem.

Podręcznik i ćwiczenia w jednym

Wędrując ku dorosłości w przystępny i klarowny sposób przekazuje nastolatkom wiedzę na istotne dla nich tematy. Zawartym w podręcznikach i zestawach ćwiczeń treściom najbliżej jest do tematyki oscylującej wokół wychowania do życia w rodzinie. Na ile to możliwe, takie lekcje zastępują w wyjaśnieniu niektórych kwestii rodzica, który nie był w stanie prawidłowo uporać się z nimi. Spowodowane to mogło być jego brakami wiedzy, niepełną edukacją w przeszłości czy też trudnościami w komunikacji z dojrzewającym dzieckiem. Co istotne, Wędrując ku dorosłości nie jest serią zawierającą w sobie jedynie suche, naukowe treści. W większej części znajdują się w niej informacje i historie autentyczne i tak bliskie codziennemu życiu, jak tylko to możliwe. Ma to na celu uzyskanie zaufania odbiorcy i ułatwienie mu otworzenia się na rozmowę wokół tematów, których wcześniej by nie podjął.

 

Elementy psychologii, biologii i etyki

W każdym podręczniku z serii znajdziemy wiele wiadomości, które zahaczają o dziedziny takie jak: psychologia, socjologia, prawo, religia czy biologia. Tak szeroki zakres pozwoli uczniom na poznanie różnorodnych punktów widzenia, jak i alternatyw myślenia. Nastolatek regularnie czerpiący z treści Wędrując ku dorosłości zacznie nie tylko rozumieć zachowania i sposoby działania otaczających go ludzi, ale – przede wszystkim – zacznie odkrywać tajemnice dotyczące jego samego. Głównym celem książki jest poznanie, zaakceptowanie siebie takim, jakim się jest, a także nauka zdrowego okazywania emocji.

Wędrując ku dorosłości to:

– seria podręczników oraz ćwiczeń dla szkół ponadgimnazjalnych o tematyce wychowaczej

– w klarowny sposób pokazuje to, jak funkcjonuje dojrzewający organizm ludzki, jak działa mózg oraz skąd i dlaczego biorą się emocje

– zawarte są w nim elementy psychologii, socjologii, biologii oraz innych nauk, co ułatwić ma poszerzanie horyzontów, jak i poznawanie różnorodnych perspektyw

– prezentacje multimedialne, które uatrakcyjniają zajęcia

– tematyka wchodzi na takie obszary jak: relacje damsko-męskie, relacje z rodzicami, męski i damski układ rozrodczy, radzenie sobie z emocjami

 

Przygotowując się do egzaminu ósmoklasisty

Zacznij od zebrania potrzebnych materiałów

Chcąc dobrze napisać egzamin ósmoklasisty, musisz zaopatrzyć się w odpowiednie podręczniki i artykuły papiernicze, które umożliwią (i możliwie uprzyjemnią) ci naukę. Jedną z wymaganych serii, jest Chemia Nowej Ery, zawierająca wszystkie niezbędne informacje, które musisz przyswoić, chcąc osiągnąć dobry wynik na egzaminie. Pamiętaj jednak, że oprócz podręczników, warto zakupić również ćwiczenia i zbiory zadań, aby móc ćwiczyć w praktyce zdobyte informacje teoretyczne. Dodatkowo, należy kupić odpowiednią ilość zeszytów. Przydadzą się także segregatory, które pomogą ci uporządkować notatki, kserówki i karty pracy otrzymywane w szkole. Postaraj się o zakup ładnych długopisów, notatników i innych rzeczy, których będziesz używać na co dzień. Otaczanie się estetycznymi przedmiotami poprawi twoje samopoczucie, co pozytywnie wpłynie na zdolność koncentracji i efektywność nauki.

Nastaw się pozytywnie i zaangażuj w naukę

Nawet, jeśli uważasz, że materiał, który trzeba opanować podchodząc do egzaminu ósmoklasisty jest prosty, to nie lekceważ systematycznej nauki. Wyrobienie sobie odpowiednich nawyków już na etapie podstawówki, ułatwi ci późniejsze przygotowywanie się do matury w szkole średniej. Nie wiesz od czego zacząć? Najlepiej od początku, czyli od ustalenia, ile materiału z poszczególnych przedmiotów musisz opanować. Zróbmy to na przykładzie serii Chemia nowej ery. Weź podręczniki i policz, ile tematów zawierają. Następnie, sprawdź w jakim tempie musisz je przerabiać, aby zdążyć opanować cały wymagany materiał (a najlepiej jeszcze znaleźć czas na przedegzaminacyjne powtórzenie.)

Nie podchodź do nauki jak do przykrego, koniecznego obowiązku. Negatywne nastawienie automatycznie sprawi, że spadnie twój poziom motywacji i efektywność. Staraj się siadać do książek z nastawieniem „czego nowego (lub ciekawego) mogę się dzisiaj dowiedzieć?” Jeżeli któryś przedmiot szczególnie cię interesuje, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś zdobywał dodatkowe informacje dotyczące np. chemii, polskiego, czy też historii na własną rękę. Może dzięki temu uda ci się później wygrać jakiś konkurs? W przypadku nielubianych przedmiotów, staraj się poświęcać im przynajmniej minimum uwagi. Nie ma bowiem sensu utrudniać sobie późniejszego zdawania egzaminu i dostawania się do szkoły średniej. Nie we wszystkim musisz być najlepszy, ale jednak kończąc poszczególne etapy edukacji, powinieneś posiadać określony poziom wiedzy ze wszystkich szkolnych przedmiotów. Wyrób więc sobie nawyk regularnej nauki. Pozwoli ci to na spokojne opanowanie wymaganego materiału i (możliwie) bezstresowe podejście do egzaminu ósmoklasisty.